22 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Foki. To bardzo ważne święto, którego celem jest promowanie i ochrona morskich ssaków. Dzieci z grupy Jarzębinki wysłuchały opowiadania pt. „Dalekie podróże” . Poznały warunki życia oraz zwyczaje fok w ich środowisku naturalnym. Obejrzały film o życiu fok w helskim Fokarium oraz zanieczyszczeniach środowiska wodnego i jego skutkach. Przetestowały na sobie ,jak łatwo jest wplatać się w sieci rybackie, zarówno te używane przez rybaków, jaki i zagubione w morzu, czyli tzw. sieci widmo. Nie używając drugiej reki starały się wyplątać z cienkiej siatki. To właśnie w te sieci wplątują się foki. Zaplątane, nie mogą się uwolnić i wypłynąć na powierzchnię, by nabrać powietrza. Umierają z braku tlenu. Topią się.
Na koniec dzieci wyjaśniły, że hałasy na morzu : silniki statków, łodzi, skuterów i motorówek, wybuchy na morskich poligonach, farmy wiatrowe, nie tylko płoszą foki, ale także zakłócają ich proces echolokacji. Tracą one orientację w przestrzeni i mogą wpadać na przeszkody. Nie są w stanie namierzyć ryb, czyli swojego posiłku. Trudniej jest im także porozumiewać się.
Dzieci otrzymały wizytówki z numerem telefonu Błękitnego Patrolu. Poznały jego rolę w ratowaniu i niesieniu pomocy potrzebującym fokom.
Wykonały płaski wizerunek foki z filcu plastycznego a z brązowego brystolu – foki przestrzenne. Łącząc kropki i kropeczki wykonały ćwiczenia graficzne „Poznajesz to zwierzę?”
W Międzynarodowy Dzień Fok organizacje działające na rzecz natury zwracają uwagę na ilość fok, które giną, bo zaplątały się w sieci, albo zostały zabite przez rybaków po wyjściu na plażę. Dane są zatrważające, należy bić na alarm i uświadamiać społeczeństwo, że foki mają pełne prawo do spokojnego życia w morzu.