• Przedszkole Nr 5 im. Jasia i Małgosi w Płońsku

      • Nasze przedszkole funkcjonuje od 1989 roku.

        Zapewniamy wszechstronny, bezpieczny, radosny rozwój wszystkim naszym wychowankom. Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Sprawiamy, że czują się kochane, akceptowane i szczęśliwe. Przygotowujemy je do przeżywania sukcesu, ale i radzenia sobie z porażkami.

        Nasze przedszkole jest placówką przyjazną dziecku i jego rodzinie. W pracy pedagogicznej kierujemy się dobrem dziecka preferując zasadę szczęśliwego dzieciństwa, wspieramy rodzinę w działaniach wychowawczych. Nauczycielki posiadają kwalifikacje z zakresu wychowania przedszkolnego. Doskonalą się zawodowo uczestnicząc w różnorodnych warsztatach metodycznych. Są otwarte na nowości wydawnicze, metody i innowacje pedagogiczne. Tworzą klimat wysokiej kultury osobistej, taktu pedagogicznego. Poszerzają swoje wiadomości i umiejętności w zakresie pracy z dziećmi o specyficznych problemach edukacyjnych.

        Program pracy dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczej realizujemy we współpracy z rodzicami. To sprawia, że rodzice są naszymi sojusznikami. Realizujemy treści wychowania i kształcenia zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.

        W poszczególnych grupach wdrażane są innowacyjne metody pracy z dzieckiem (m. in.: Metoda dobrego startu, elementy naturalnej nauki języka, nauczanie czynnościowe matematyki wg programu prof. Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, „Pedagogika zabawy” KLANZA, „Metodę ruchu rozwijającego” W. Sherborne – wybrane elementy, kinezjologię edukacyjną wg P.A. Dennisona). Nauczycielki stosują różne formy zajęć (z całą grupą, w małych zespołach, zajęcia indywidualne). Kąciki zainteresowań, ładne zabawki, ciekawe gry, pomoce dydaktyczne dają możliwość zabawy według upodobań dzieci.

        W holu przedszkola dzieci mają możliwość pochwalenia się przed rodzicami swoimi pracami plastycznymi. Przy głównym wejściu do przedszkola rodzice mogą zapoznać się z informacjami umieszczonymi na tablicy informacyjnej (terminy opłat, jadłospis, uroczystości przedszkolne z udziałem rodziców, zawiadomienia, rozkład dnia itp.).

        Wystrój przedszkola zmienia się bardzo często, zgodnie z kalendarzem wydarzeń w przedszkolu – zależnie od pory roku, świąt, uroczystości okolicznościowych. Cały personel przedszkola stara się tworzyć miłą atmosferę współpracy z rodzicami dla dobra naszych wychowanków.

        Priorytetowym zadaniem naszego przedszkola jest rozwijanie osobowości, umiejętności    i wiedzy poprzez podmiotowe podejście do dziecka, stosowanie zasad indywidualizacji, aktywizacji, stymulacji i współdziałania. W tym celu obok programów zatwierdzonych przez MEN opracowujemy i realizujemy programy własne oraz wdrażamy działania innowacyjne.                

             Przekroczenie progu przedszkola przez dzieci 3-letnie to moment rozpoczęcia życia  w dwu środowiskach: rodzinnym i instytucjonalnym. Aby stworzyć dzieciom lepszy start przedszkolny, a przede wszystkim złagodzić stres wywołany przez zmianę ich środowiska, wdrażamy „Program adaptacyjny dla dzieci 3-letnich”.

        W procesie edukacyjnym angażowani są  również rodzice. Wspólnie z dziećmi przygotowują prace na między przedszkolne, samorządowe i ogólnopolskie konkursy plastyczne. Za udział w konkursach dzieci otrzymują dyplomy i nagrody książkowe.

        Współpraca z rodzicami uważana jest w naszym przedszkolu za kolejne priorytetowe zadanie, pomaga podnosić poziom pracy placówki i daje rodzicom możliwość włączenie się w życie przedszkola. Z roku na rok staramy się, aby współpraca ta stawała się bardziej owocna i przynosiła coraz większe korzyści zarówno dzieciom, rodzicom jak i placówce

               Pierwsza formą współpracy z jaką stykają się rodzice są zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjętych

        Cykl spotkań dla rodziców i dzieci w sposób znaczący pozwala  łatwiej przekroczyć próg przedszkola. Rodzice i dzieci maja okazję bliżej poznać przedszkole, nauczyciela i wspólnie pobawić się w sali zabaw i ogrodzie przedszkolnym jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

              Ważne miejsce zajmują również zajęcia otwarte dla rodziców, cieszą się one dużą , bo prawie 100% frekwencja . Rodzice obserwując zajęcia otwarte mają możliwość poznania pracy nauczyciela, sposobów pracy z dzieckiem, oraz zaobserwować jak ich dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej. Zajęcia takie odbywają się we wszystkich grupach wiekowych. Współpraca z rodzicami to również wspólne świętowanie. Imprezy, które organizowane są cyklicznie to; świąteczne spotkania z okazji świat Bożego Narodzenia, Mikołajek, Andrzejek, dzień babci i dziadka, dzień mamy i taty, bal karnawałowy, zakończenie roku szkolnego w grupie sześciolatków oraz w grupie maluchów pasowanie na przedszkolaka. Rodzice aktywnie włączają się w przygotowania imprez, przygotowują poczęstunek, upominki dla dzieci.

             Tradycją stają się też wspólne wyjazdy rodziców z dziećmi na wycieczki celem integracji. Tego typu wyjazdy zbliżają nie tylko rodziców i dzieci ale  pokazują jak miło spędzić z dzieckiem czas. W ofercie współpracy z rodzicami zawsze znajdują się też zebrania z rodzicami, zarówno takie które mają na celu ustalenie bieżących spraw z życia przedszkola ale też takie które mają na celu pedagogizację rodziców, prowadzoną przez nauczycieli, psychologów.

                 Uzupełnieniem  wyżej wymienionych form współpracy są kontakty indywidualne prowadzone z inicjatywy rodziców i nauczycieli w zależności od potrzeb i oczekiwań. Celem tych spotkań jest często próba ujednolicenia oddziaływań wychowawczych między domem i przedszkolem oraz wymiana informacji na temat postępów i trudności . Prowadzony jest również kącik dla rodziców oraz strona internetowa, która nawet najbardziej zapracowanym rodzicom pozwala obserwować co dzieje się w przedszkolu.