•  

       

      Projekt unijny „Nowe miejsca dla maluchów w Przedszkolu nr 5 im. Jasia i Małgosi w Płońsku”

       

      Unia Europejska od wielu lat promuje objęcie edukacją przedszkolną jak największej liczby dzieci. Gmina Miasto Płońsk otrzymała dotację na projekt edukacyjny  „Nowe miejsca dla maluchów w Przedszkolu Nr 5 im. Jasia i Małgosi w Płońsku”, który jest realizowany w okresie od 1 marca 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r.

      Głównym celem projektu jest wzrost dostępności do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci , w tym ze specjalnymi potrzebami. Realizując zamierzony cel w roku szkolnym 2019/2020 w Przedszkolu Nr 5 im. Jasi i Małgosi została stworzona grupa przedszkolna dla minimum 20 dzieci w wieku 2,5 – 3 lat. W projekcie biorą  również udział wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola dla których została poszerzona oferta zajęć przedszkolnych o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne. Projekt przewiduje również doskonalenie umiejętności, kompetencji i kwalifikacji nauczycieli zatrudnionych w Przedszkolu Nr 5 im. Jasia i Małgosi w Płońsku co przełoży się na wzrost jakości nauczania. W chwili obecnej przedszkole ma bogaty wachlarz zajęć dodatkowych. Podczas realizacji projektu dodatkowo zostały wprowadzone zajęcia z arteterapii, a także z zakresu programowania, z których korzystają nie tylko dzieci z nowoutworzonej grupy ale także wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola. Arteterapia wykorzystuje naturalną predyspozycję dzieci do twórczych zachowań. Metoda ta pozwala na wspieranie wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka. Arteterapia, której celem jest ujawnienie zahamowań blokujących poznanie, uczenie się, rozwój zdolności, kształtowanie osobowości, a tym samym odkrycie nowych możliwości i osiągnięcie zmian w zachowaniu, jest realizowana przez: muzykoterapię, teatroterapię, bajkoterapię oraz sztuki plastyczne. Zajęcia z wykorzystaniem elementów arteterapeutycznych pomagają w kształtowaniu wrażliwości, umiejętności wyrażania uczuć, stanów emocjonalnych, umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych.

      Programowanie znane również jako kodowanie to  wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia. Zajęcia z zakresu kodowania można wplatać  w zajęcia z zakresu każdej edukacji, połączyć z matematyką, edukacją językową, edukacją artystyczną czy gimnastyką. W czasie prowadzonych zajęć dzieci rozwijają podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową.

      Do prowadzenia wyżej wymienionych zajęć zakupiono niezbędny sprzęt i wyposażenie, co wpływa na podniesienie ich jakości.

      Dzięki projektowi został również doposażony istniejący plac zabaw między innymi o wielofunkcyjny zestaw zabawowy. Efektem wdrażania powyższych celów będzie poprawa wyników nauczania oraz przygotowanie dzieci do kolejnych etapów nauczania, a w konsekwencji lepszej adaptacyjności na rynku pracy.